Endorsements

Endorsed Candidates


 

Governor


Bill Schuette (R)

 

Attorney General


Tom Leonard (R)

 

State Senate


District 2 - Adam Hollier (D)

District 22 - Lana Theis (R)

District 3 - Sylvia Santana (D)

District 24 - Kelly Rossman-McKinney (D)

District 4 - Marshall Bullock (D)

District 25 - Dan Lauwers (R)

District 7 - Laura Cox (R)

District 26 - Aric Nesbitt (R)

District 8 - Peter Lucido (R)

District 27 - Jim Ananich (D)

District 10 - Henry Yanez (D)

District 28 - Peter MacGregor (R)

District 11 - Jeremy Moss (D)

District 29 - Chris Afendoulis (R)

District 12 - Michael McCready (R)

District 30 - Roger Victory (R)

District 13 - Marty Knollenberg (R)

District 31 - Kevin Daley (R)

District 15 - Jim Runestad (R)

District 32 - Ken Horn (R)

District 16 - Mike Shirkey (R)

District 33 - Rick Outman (R)

District 17 - Dale Zorn (R)

District 34 - John Bumstead (R)

District 19 - Dr. John Bizon (R)

District 35 - Curt VanderWall (R)

District 20 - Margaret O'Brien (R)

District 36 - Jim Stamas (R)

District 21 - Kim LaSata (R)

District 37 - Wayne Schmidt (R)

 

State House of Representatives


District 2 - Joe Tate (D)

District 65 - Sarah Lightner (R)

District 3 - Wendell Byrd (D)

District 66 - Beth Griffin (R)

District 5 - Cynthia Johnson (D)

District 67 - Leon R Clark (R)

District 11 - Jewell Jones (D)

District 70 - James Lower (R)

District 16 - Kevin Coleman (D)

District 71 - Angela Witwer (D)

District 17 - Joe Bellino (R)

 

District 72 - Steven Johnson (R)

District 19 - Brian Meakin (R)

District 73 - Lynn Afendoulis (R)

District 20 - Jeff Noble (R)

District 74 - Mark Huizenga (R)

District 21 - Kristy Pagan (D)

District 75 - David LaGrand (D)

District 24 - Steve Marino (R)

District 77 - Tommy Brann (R)

District 25 - Jazmine Early (R)

District 78 - Brad Paquette (R)

District 26 - Jim Ellison (D)

 

District 79 - Pauline Wendzel (R)

District 30 - Diana Farrington (R)

 

District 80 - Mary Whiteford (R)

District 32 - Pamela Hornberger (R)

 

District 81 - Gary Eisen (R)

District 36 - Douglas Wozniak (R)

 

District 82 - Gary Howell (R)

District 37 - Christine Greig (D)

 

District 83 - Shane Hernandez (R)

District 38 - Kathy Crawford (R)

 

District 84 - Phil Green (R)

District 39 - Ryan Berman (R)

 

District 85 - Ben Frederick (R)

District 40 - David Wolkinson (R)

 

District 86 - Thomas Albert (R)

District 42 - Ann Bollin (R)

 

District 87 - Julie Calley (R)

District 44 - Matt Maddock (R)

 

District 88 - Luke Meerman (R)

District 45 - Michael Webber (R)

 

District 89 - Jim Lilly (R)

District 47 - Dr. Hank Vaupel (R)

 

District 90 - Bradley Slagh (R)

District 48 - Sheryl Kennedy (D)

 

District 91 - Greg VanWoerkom (R)

District 49 - John Cherry (D)

 

District 93 - Graham Filler (R)

District 50 - Tim Sneller (D)

 

District 94 - Rodney Wakeman (R)

District 51 - Mike Mueller (R)

 

District 97 - Jason Wentworth (R)

District 52 - Donna Lasinski (D)

 

District 98 - Annette Glenn (R)

District 56 - Jason Sheppard (R)

 

District 99 - Roger Hauck (R)

District 57 - Bronna Kahle (R)

 

District 100 - Scott VanSingel (R)

District 58 - Eric Leutheuser (R)

 

District 101 - Jack O'Malley (R)

District 59 - Aaron Miller (R)

 

District 102 - Michaelle Hoitenga (R)

District 61 - Brandt Iden (R)

 

District 103 - Daire Rendon (R)

District 62 - Dave Morgan (R)

 

District 104 - Larry Inman (R)

District 63 - Matt Hall (R)

 

District 105 - Triston Cole (R)

District 64 - Julie Alexander (R)

 

District 106 - Sue Allor (R)

 

District 107 - Lee Chatfield (R)

 

District 108 - Beau LaFave (R)

Stamp of Approval Candidates


 

State Senate


District 1 - Stephanie Chang (D)

District 38 - Ed McBroom (R)

District 38 - Scott Dianda (D)

 

State House of Representatives


District 14 - Darrell Stasik (R)

District 41 - Doug Tietz (R)

District 41 - Padma Kuppa (D)

District 76 - Amanda Brand (R)

District 76 - Rachel Hood (D)

District 96 - Brian Elder (D)