Become a Member

< Back to All

SBAM Small BIZ PAC announces endorsements for Aug. 5 Primary

June 27, 2014

The Small Business Association of Michigan (SBAM) Small BIZ PAC has endorsed candidates for the Aug. 5 primary election. In addition, in some races the Small BIZ PAC has designated multiple candidates as receiving the “SBAM Stamp of Approval.”

The Small BIZ PAC endorses candidates based on incumbent voting records, past or current small business ownership, recommendations from SBAM members, candidate interviews, candidate questionnaires and other factors. The Small BIZ PAC issues a Stamp of Approval for candidates that meet the criteria as a “friend of small business.” In races where a Stamp of Approval has been issued, the Small BIZ PAC may make a full endorsement after the primary.

“Numerous legislators are working hard to create a better entrepreneurial climate in our state that supports economic prosperity and job growth,” says SBAM President and CEO Rob Fowler. “We urge support for these candidates who will work to maintain Michigan’s positive economic momentum.”

House 2014

Endorsed Candidates

District                        Candidates (BOLD = incumbent)                   

District 16       Robert Kosowski – D                                     

District 20       Kurt Heise – R                                               

District 23       Pat Somerville – R                                         

District 24       Anthony Forlini – R                                       

District 30       Jeff Farrington – R                                         

District 31       Marilyn Lane – D                                           

District 32       Andrea LaFontaine – R                                             

District 33       Ken Goike – R                                                

District 39       Klint Kesto – R                                                          

District 46       Brad Jacobsen – R                                                     

District 51       Joe Graves – R                                                

District 57       Nancy Jenkins – R                                          

District 64       Earl Poleski – R                                                          

District 66       Aric Nesbitt – R                                                         

District 68       Andy Schor – D

District 70       Rick Outman – R                                                        

District 72       Ken Yonker – R                                                                                  

District 74       Rob VerHuelen – R

District 77       Tom Hooker – R                                             

District 78       Dave Pagel – R                                                           

District 79       Al Pscholka – R                                                          

District 83       Paul Muxlow – R                                           

District 85       Ben Glardon – R                                                        

District 86       Lisa Lyons – R                                                 

District 87       Mike Callton – R                                                        

District 89       Amanda Price – R                                          

District 93       Tom Leonard – R                                           

District 94       Tim Kelly – R                                                  

District 97       Joel Johnson – R                                            

District 99       Kevin Cotter – R                                                        

District 100     Jon Bumstead – R                                          

District 101     Ray Franz – R                                                 

District 103     Bruce Rendon – R                                          

District 107     Frank Foster – R                                                         

District 108     Ed McBroom – R                                                                    

House 2014

Stamps of Approval

District            Candidates (BOLD = incumbent)

District 6         Patrick O’Connell – D                                     

District 19       Laura Cox – R                                                 

District 21       Carol Fausone – R                                           

District 34       Omar Sims – D                                                           

District 36       Peter Lucido – R                                                         

District 38       Kathy Crawford – R                                        

District 41       Martin Howrylak – R                                                                         

District 42       Lana Theis – R                                                

District 43       Nate Knapper, Jim Tedder – (Both R)            

District 44       Jim Runestad – R                                            

District 45       Mark Avery, Michael Webber – (Both R)                  

District 47       Wendy Day – R                                                           

District 58       Brad Benzing, Eric Leutheuser (Both R)                    

District 59       John Bippus – R                                                           

District 61       Brandt Iden – R                                                           

District 62       Art Kale, John Bizon – R                                              

District 63       David Maturen, Vic Potter – (Both R)                       

District 65       John C. Calhoun – R                                        

District 67       John Hayhoe – R                                             

District 73       Chris Afendoulis, John Decker (Both R)                     

District 76       Donijo DeJonge – R                                        

District 80       Mary Whiteford – R                                       

District 81       Dan Lauwers – R                                                                                

District 84       Curtis Boehmer, Ed Canfield, Marlene Jobe (All R)  

District 98       Karl Ieuter – R                                                

District 104     Jamie Callahan – R                                                     

Senate 2014

Endorsed Candidates

District            Candidates (BOLD = incumbent)       

District 5         David Knezek – D

District 7         Patrick Colbeck – R                                       

District 12       Jim Marleau – R                                                         

District 14       David Robertson – R                                     

District 15       Mike Kowall – R                                                         

District 16       Mike Shirkey  – R        

District 20       Margaret O’Brien – R

District 21       John Proos – R                                                           

District 22       Joe Hune – R                                                                                                  

District 25       Phil Pavlov – R

District 26       Tonya Schuitmaker – R                                             

District 27       Jim Ananich – D                                                         

District 28       Peter MacGregor  – R

District 29       Dave Hildenbrand – R                                                                       

District 30       Arlan Meekhof – R                                        

District 34       Goeff Hansen – R                                           

District 35       Darwin Booher – R                                        

District 36       Jim Stamas – R           

District 38       Tom Casperson – R                                                                                        

Senate 2014

Stamps of Approval

District            Candidates (BOLD = incumbent)

District 13       Ethan Baker, Chuck Moss, Marty Knollenberg, Rocky Raczkowski (All Republicans)

District 17       Dale Zorn – R

District 31       Mike Green, Kevin Daley (both Republicans)

District 32       Ken Horn – R

District 37       Wayne Schmidt – R                            

Share On: